Ekmekle Yapılabilecek Pratik Yemekler

Ekmekle Yapılabilecek Pratik Yemekler

Sofraların baş tacı olan ekmekler, yiyeceğin lezzetini artıran ve aynı zamanda doyuran bir gıdadır.

Buğdaydan yapılan ekmekler en meşhur ekmeklerdir. Arpa ve mısır ekmeği de tüketilmektedir. Kısacası yemeklerin şahı olan ekmek, diğer yiyeceklere nazaran çok farklı bir yere sahiptir.

Kaliteli Ekmek Nasıl Olur?

  • Ekmeğe elinizle bastırınca eski haline geri dönerse pişkindir.
  • Ekmeğin taze kalması için taze iken poşetlenmesi gerekir. Poşet hava almamalıdır.
  • Poşete bir kaç kesme şeker atarsanız bayatlama gecikir.

Ekmekler çoğu zaman bayatlar ve ne yazık ki tonlarca ekmek bu gün çöpe atılmaktadır. Bunun önüne geçmek için ihtiyacımız kadar ekmek almalıyız. Bayatladığında da ekmeği değerlendirmeliyiz.

Bayat Ekmek Nasıl Değerlendirilir?

  1. Bayatlayan ekmekleri kızartıp yiyebilirsiniz. Kavanoza koyarak ilerleyen zamanda ekmeği tüketebilirsiniz. Kavanozda saklanan bu parça ekmekler daha sonra yemek yapımında kullanılabilir.
  2. Bayat ekmeklerin en çok kullanıldığı yemek köftelerdir. İnce ince doğranan ve makineden geçirilen kuru ekmek, köfte yapımında kullanılabilir.
  3. Bayat ekmeklerin en iyi kullanıldığı yemek türü mantılardır. Soğan, kıyma ve yağ ile kavurarak tüketilebilir. Karabiber ve salça eklenerek çok daha lezzetli hale getirilebilir. Minik minik ekmekler doğranarak bu karışımın üzerine dökülür. Az miktarda su gezdirildikten sonra üzeri kapatılır ve ocak söndürülür. Ekmeğin yumuşaması için 5 dakika ile 10 dakika beklenir ve üzerine sarımsak karışımlı yoğurt ilave edilir. Ayrı bir tavada yağda kızartılmış kırmızı biber üzerinde gezdirilir.
  4. Mantının yanı sıra pide de yapılabilir. Eşit miktardaki soğan ve kıymayı bir kapta karıştırın. İnce ince doğranmış sivri biberi, bir tutam tuzu, az bir miktar salçayı, küçük küçük doğranmış domatesi ve karabiberi karıştırın. Bu harcı kıvam bulana kadar karıştırmaya devam edin. Daha sonra bayat ekmeğin üst kısmını soyun ve harcı içine yerleştirin. Soyulmamış olan arka kısmı tavaya gelecek şekilde yağda kızartın.
  5. Bayat ekmeği değerlendirmenin en lezzetli yöntemlerinden biri de pizzadır. Bayat ekmeği dilimleyin veya parçalar halinde tepsiye dizin. Üzerine yumurta kırın ve süt gezdirin. Elinizle bu karışıma bastırın ve malzemenin ekmeğe nüfus etmesini sağlayın. Daha sonra üzerine başka bir kapta kavrulmuş soğanlı kıymayı yerleştirin. İsterseniz sucuk ve kaşar da ekleyebilirsiniz. Bu karışımı fırına sürün ve 10-15 dakika pişirin. Nefis pizzanız hazır. Afiyet olsun.
  6. Ekmek Tatlısı da bayat ekmeğin değerlendirildiği tariflerden biridir. Dilimlenmiş ekmekler süte batırılır ve ardından yumurtaya batırılır. Daha sonra kızgın yağda kızartılır ve tencereye yerleştirilir. Son olarak şerbet üzerinde gezdirilir. Nefis ekmek tatlınız servise hazır. Afiyet olsun.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.