PTT’ye Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

10.12.2020
220
PTT’ye Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

PTT şubesine gidenleri çoğu E-Devlet şifresi almak için gidiyor. Aslında internet üzerinden şifrenizi kolaylıkla edinebilme imkanına sahipsiniz.

Tarayıcınız üzerinden E-Devlete tıklayın ve giriş sekmelerinden Tc kimlik numarası ile değil de internet bankacılığı üzerinden giriş yapmanız gerekmekte. Mobil imzanız varsa, mobil imza sekmesinde de bağlanabilirsiniz. Ülkemizde mobil imza kullanıcısı çok az olduğundan sadece internet bankacılığı yöntemi anlatılacaktır.

İnternet Bankacılığıyla E-Devlet Şifresi Kolayca Alınabiliyor

İnternet bankacılığı üzerinden giriş yaptığınızı varsayıyoruz. Karşınıza banka listesi gelecektir ve Türkiye’deki bütün bankalar bu listede mevcuttur. İnternet bankacılığı açık olan hesabınızın ait olduğu bankayı seçin ve devam seçeneğine tıklayın. Sizi bankanızın resmî sitesine aktaracak. Çıkan sayfadan T.C. kimlik numaranızı ve ardından internet bankacılığı şifrenizi yazıp onaylayın. Telefonunuza, sizin olduğunuzun anlaşılması için bir doğrulama şifresi gönderilecek, şifreyi gerekli alana yazın.

internet-bankaciliği-ile-e-devlet-sifresi-alma

Sistem sizi otomatik olarak E-Devlet giriş sayfasına yönlendirecek ve son bir doğrulama daha yapmanız gerekiyor. Bu doğrulama oldukça basit olup sadece size gösterilen resimdeki yazı veya rakamları yazmanız olacaktır. Bu aşamayı da geçtikten sonra E-Devletiniz açılacaktır.

E-Devlet Girişinden Sonra Kendinize Şifre Belirleyin

Son olarak şifrenizi artık değiştirmek için şifre değiştir seçeneğine tıklayın. Sizden internet bankacılığıyla bağlandığınız için eski şifrenizi sormayacak. Yeni bir şifre belirleyip onayladıktan sonra başka bir işlem yapmanıza gerek kalmayacak. Yeni şifrenizle hiçbir sorunla karşılaşmadan E-Devlet hesabınıza giriş yapabilirsiniz. E-Devlet şifresi için PTT şubesine gidip kendinizi yormanıza hiç gerek yok.

İnternet bankacılığım mevcut değil ben ne yapmalıyım diyenler için maalesef direkt bir çözüm yolu görünmüyor. İnternet bankacılığı veya mobil imzası olmayanlar mecbur Ptt şubesine gitmek zorundadır.

Banka hesabı olupta internet bankacılığı şifresi olmayanlar bankasının resmî web sitesine giriş sağlayıp, internet bankacılığı sekmesinden uygun seçeneklere tıklayarak alabilirler. Tam anlatılmamasının sebebi birçok farklı banka olup hepsinin web sitesinin farklı olmasıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.