Masumlar Apartmanı Hangi Kitaptan Uyarlamadır?

28.12.2020
127
Masumlar Apartmanı Hangi Kitaptan Uyarlamadır?

Son zamanlarda oldukça revaçta olan, konusunun farklılığıyla dikkat çeken Masumlar Apartmanı gerçek bir hikayeden esinlenerek dizi haline getirilmiştir. TRT 1 ekranlarında her Salı yayınlanan Masumlar Apartmanı dizisi, Gülseren Budayıcıoğlu’nun Madalyonun İçi isimli kitabından ekranlara uyarlanmıştır.

Madalyonunun İçi isimli kitap, psikolojik sorunları olan hastaların Gülseren Budayıcıoğlu’nun muayenehanesine giderek tedavi görmelerini ve hasta-doktor arasındaki diyalogları anlatmaktadır. Genellikle aile içi şiddet, panik atak, temizlik takıntısı gibi hastalıkların konu alındığı bu kitap, insanın bakış açısını son derece değiştiren, psikoloji hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan ve kişinin kendi sorunlarına cevap bulmasına sağlayan bir kitaptır.

Kısa kısa hikayelerin yer aldığı bu kitapta Çöp Apartman başlığıyla yazılan hikaye, okurlar tarafından son derece ilgi görmüş ve merak edilmiştir. Çöp Apartman isimli hikayenin bu kadar beğenilmesi ve rağbet görmesi üzerine ‘Masumlar Apartmanı’ adıyla ekranlara taşınılmasına karar verilmiştir.

masumlar-apartmani-nereden-uyarlandi

Masumlar Apartmanı Konusu Nedir?

Masumlar Apartmanı dizisinin başrol oyuncularını belirtmeden konuyu anlatmaya geçmeyelim istedik.  Ezgi Mola, Birkan Sokullu, Farah Zeynep Abdullah başrolleri paylaşıyor. Masumlar Apartmanı’nın konusuna gelecek olursak; Han, Safiye, Gülben ve Neriman babalarıyla beraber yaşayan birtakım psikolojik sorunları olan bir ailedir.

Han, kendini takıntılı ablalarının ve hasta babasının bakımına adamış, kendi hayallerinden vazgeçmiş bir delikanlıdır.

Safiye temizlik konusunda aşırı derece takıntılı, ne kadar yıkanırsa yıkansın asla temiz olamayacağını düşünen, evine aile dışından kişilerin gelmesinden hoşlanmayan, son derece agresif, küçüklüğü annesi tarafından aşağılanmalarla geçmiş psikolojik sorunları olan bir kadındır.

Gülben, ailenin en sessizidir. Bütün hayatı boyunca Safiye ablasının hükümdarlığından kalmış, kendi fikirleri olmayan zavallı bir kızdır. Onun da ablası Safiye gibi temizlik takıntısı vardır. Gülben ile Safiye’nin evi temizlemeleri aylar alır, duş almaları saatler sürer. Eve giren herkes akan suyun altında ellerini 10 kez sabunlamak ve 10 kez de durulamak zorundadır. Evde herkes bu temizlik kurallarına uymak zorundandır.

Han’ın ve bütün ailesinin hayatı İnci adlı, radyoda çalışan bir kızla tanışmaları üzerine değişir. İnci muhafazakar dedesi ve erkek kardeşiyle yaşayan bir kadındır. İnci’nin bir kazaya karışması ve ailesinin Masumlar Apartmanı’na taşınması, Han’la tanışması üzerine hayatları tamamen yön değiştirecektir.

Ailenin en normali olan Han aşkı ve ailesi arasında kalacak, takıntılı ablaları İnci’nin gelişiyle daha da kötüleşecek ve olaylar iyice karışacaktır. Han o güne kadar ablalarının sözünden çıkmamışken bu sefer kendi mutluluğunun peşinde koşacak ve en büyük korkuları kardeşlerini kaybetmek olan ablalar daha da hastalanacaktır.

Son derece olaylı ve heyecanlı geçen bölümler sayesinde Masumlar Apartmanı kendini izleyicilere hayran bırakmayı başarmıştır. Zaman zaman güldürür zaman zaman ağlatır. Aile ve temizlik takıntısı kavramlarının hakkını veren Masumlar Apartmanı 2020’nin en beğenilen Türk dizilerinden olmuştur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.