İnsanın Zamanını Tüketen Şeyler

04.12.2020
126
İnsanın Zamanını Tüketen Şeyler

Zaman insanın hayatındaki paradan sonra en önemli şeydir. Zamanın gücünü kullanarak kendinize birden fazla yetenek ve beceri katabilirsiniz.

Örneğin yabancıl dil öğrenmek olsun, yeni bir hobi edinmek olsun ya da en önemlisi de kariyer basamaklarını hızlı tırmanmak için kullanabilirsiniz. Ama birçok zamanın kıymetini bilmiyor ve boş vakit öldürmek için elinden geleni yapıyor. Bu yüzden çoğu hayatları hakkında çaresizce düşünüyor ya. İşte insanın zamanını boş yere tüketen şeyler…

Zaman Planlaması Yapmamak

Zaman planlamasını yaparak kendinize bir gün içinde bile zaman ayırabilirsiniz. Zaman planlamasını çoğu insan hayatlarında ne yaptığını bile bilmiyor ve nereye ilerlediklerine dair bir fikirlerine yok. Alanında uzman olan insanlar zaman yönetimini iyi yapmaktadırlar. Böylece hem kendilerine hem de sevdikleri insanlara karşı boş vakit ayırabilmektedirler. Bir gün içinde 24 saat var ve bir gün içindeki zaman planlamanız hayatınızı kökünden değiştirebilir. Değerlendirmenizde fayda var.

Kronik Olarak Geçmişi Sorgulamak

Sürekli geçmişinizde yaptığınız hataları hatırlasanız önünüzdeki yol sadece bilinmezlik olarak kalır ve bu bilinmezlikte sizi daha fazla tedirgin eder. O yüzden geçmişinizi sorgulamayın, ancak bir hatanız ders almak için geçmişin defterini açın. Yoksa geçmişi sorgulamanın bir nedeni yoktur. Geçmiş geçmişte, gelecek gelecekte ama geleceğinizi belirleyecek olan şey şu an ne yaptığınızdır.

insan-ve-zaman

Olumsuz Düşünceler

Olumsuz düşünmek negatif insanlara mahsus bir şeydir. Negatif insanlar sürekli çevresindeki insanları ve yeni tanışacağı insanları zehirli kelimeleriyle olumsuzluğa doğru iteler. Eğer sizde negatif insanlardan biriyseniz merak etmeyin kurtuluş hala var. Sadece kendi durumuzun farkında olmanız yeterli. Pozitif düşünmeye başlamanız yeterli.

Kendinde Kusur Aramak

Kendinde kusur aramak en büyük düşmanınız ortaya çıkaracaktır sadece. En büyük düşmanız da gene sizsiniz. Bu büyük savaştan kurtulmak için kendinizle barışık olmalısınız ve kendinizi hatalarınızla kabul etmelisiniz. İnsanlar her zaman kendilerini mecazi olarak dövmeye çalışır. Bu yüzdende durdukları noktada tekrar eder durular.

Egoyu Tatmin Etmek

İnsan hayatta sağlam adımlarla ilerleyebilmesi için ilk önce egosunu kontrol altına almalıdır. Ego bir insanın hayatının en yüksek ulaşacağı yerdir ama bir insan haklı egonun peşinde olmak zorundadır. Diğer insanları ezerek egoyu tahmin etmek ezik insanların işidir. Küçük derede büyük balık olmaktansa, büyük okyanusta büyük balık olmayı deneyin.

Yapılan Hatalara Takılı Kalmak

Hatalarınızı saplantılı birer haline getirideyseniz kendinizi bir kapana bir kısılmış bir hayvan görecekseniz kendinizi. Bu da öğrenilmiş çaresizliği ve korkuyla yaşamaya itecektir. Korkuyla yaşamaktansa hayatınızı cesaretle yaşayın. Hayatınızı öyle bir yaşayın ki keşke ile başlayan cümleler kurmayın.

İnsanlara Fazla Güvenmek

İnsanlara fazla güvenmek iç sesinizi köreltir ve kendiniz yaptığınız kötülüklerden birisidir bir insana tamamen güvenmek. Her insandan daima biraz şüphe duymalısınız. Böylece beyniniz performansını da yükseltirsiniz ve şunu da unutmayın şeytan daima ayrıntıda gizlidir

Kendini Başkalarıyla Kıyaslamak

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak kendi becerilerini küçümsemiş ve sahip olduğunuz potansiyelini gerçekleştiremezsiniz. Kendinize odaklanın ve kendinizin en iyi halini ortaya çıkarın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.