1000 TL Yardım Başvurusu Nedir? Nasıl Yapılır?

20.12.2020
116
1000 TL Yardım Başvurusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Covid-19 virüsünün bütün ülkeyi etkisi altına aldığı şu günlerde devletimiz bu duruma bir nebze de olsa yardım edebilmek için, virüs yüzünden sosyo-ekonomik durumu kötü etkilenen vatandaşlara 1000 TL para yardımı yapıyor.

Özellikle, küçük işletmeler ve esnaf covid-19 salgınından ekonomik olarak ciddi derecede zarar gördüğü için yardım başvurusu onlara destek oluyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak olan ödeme özellikle durumu kötü vatandaşları öncelikli tutuyor. İlk iki fazın ödemesi tamamlanmış olup, 3. fazın başvuruları başlamıştır. 1000 TL yardım başvurusu, TC kimlik numarasının son hanesine göre yapılıyor. TC kimlik numarasının son hanesi;

  • 0 olan vatandaşlar Pazartesi,
  • 2 olan vatandaşlar Salı,
  • 4 olan vatandaşlar Çarşamba,
  • 6 olan vatandaşlar Perşembe,
  • 8 olan vatandaşlar Cuma

Günü başvurularını yapabilecek. Cumartesi ve pazar herhangi bir kısıtlama olmadan bütün vatandaşlar başvurularını yapabilecek.

1000-tl-yardim-nasil-alinir

Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

1000 TL yardım başvurusu, e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlete giriş yaptıktan sonra arama kısmına pandemi parası yazıp gereken bilgileri doldurmak gerekmektedir.

Başvuru formu özellikle ekonomik durumu kötü vatandaşlara yardım etmeyi hedeflediği için oldukça detaylı ve kapsamlı kişisel sorular içerir. Başvuru formunda olan sorulardan bazıları; İsim soy isim, medeni durum, aylık maaş, su doğalgaz faturaları, belli bir birikiminin olup olmadığı, hanede yaşayan kişi sayısı, hanenin toplam geliri gibi sorulardır.

Bütün sorular doğru şekilde yanıtladıktan sonra, başvuru formunun son kısmında sizden 1000 TL yardım başvurusuna neden ihtiyacınız olduğunu belirten kısa bir yazı yazmanız beklenir. Bu kısmı da doldurduktan sonra başvurunuz yapılmış olur. Yardım başvurusu değerlendirilirken bazı kriterlere sahip kişilerin başvurusu onaylanmaz.

Örneğin, 1000 TL yardım başvurusunu, aynı hane içindeki kişilerden sadece biri yapabilir. Birden fazla kişinin başvuru yapması durumunda da sadece bir kişinin başvurusu dikkate alınır.

Kamu işçileri, memurlar, emekliler, İŞKUR işsizlik maaşından faydalananlarının yardım başvuruları kabul olmaz. Aynı zamanda pandemi parasının 1. ve 2. fazından yararlanmış olan kişilerin, 3. faza başvurmaları halinde başvuruları kabul olmaz.

Bu şartlara göre başvurunuzu yapıp, başvurunuzun sonucunu başvuru takibi kısmından öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.