Yara İzleri Tedavisi İçin Ne Yapılabilir?

01.01.2021
80
Yara İzleri Tedavisi İçin Ne Yapılabilir?

Yara izleri tedavisi için birçok yöntemi deneyebilirsiniz. Ne tür yara olduğuna göre değişken bir durum görülebilir.

Ameliyat İzleri Ne Kadar Sürede Geçer?

Birçok kişi ameliyat olduktan sonra izlerinin geçmesini bekler.  Bu süre genellikle bir senelik süreci bulabilir.  Yapılan ameliyattaki yara izleri büyükse bu süre bazen daha da uzayabilir. Ayrıca izlerin herkeste aynı sürede iyileşmediğini de eklemek gerekir. Bazı kişilerde ameliyat izleri daha kısa sürede toparlanırken bazılarında normal süreyi geçen özelliktedir. Önce kızarıklık, ardından da şişliklerin belirsiz hale gelmesi şeklinde süre devam eder.

Kalan yara izlerinin geçmesi için bazı kişiler lazer tedavisine başvuru yapabilmektedir. Lazer ile dış etkenlerden olumsuz etkilenen yara izlerinin etkileri daha da azaltılarak başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Ciltteki Yara İzlerine Doğal Çözüm

Yara izlerine doğal çözüm için 1 tatlı kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı kabartma tozu karıştırılarak sorunlu bölgeye sürülür. Sürme işleminde dikkat edilmesi gereken detay, yara izinin üzerinde 5 dakika boyunca dairesel hareketlerle yedirilmesi gerektiğidir.   İz kalan kısımlara çok bastırmadan ovalama işlemi yapılmalıdır. Bu işlemin ardından kuru ve ısıtılmış bir havlu yara üzerine konur.

yara-izlerine-cozum

Estetik Ameliyat Sonrası İz Kalır Mı?

Estetik ameliyatlarda görüntü açısından düzenleme amacı olduğu için en az izle sona varmak amaçlanır.  Açılan kesiklerin kapatıldığında en az iz kalması için plastik cerrahi işlemleri ideal sonuçlar verir. Fakat yaralanma şekli, vücuda nasıl yerleştiği ve kişinin cilt özellikleri yara izlerinin tedavisinde etkili bir duruma işaret eder. Kuru cilt yaraları bu anlamda daha zor kapanırken ve izlerin kalmasına daha müsaitken yağlı ciltlerde kendini yenileme hızı daha çoktur. Yani dış etkenlere direncin artmış olması nedeniyle yara iyileşme süreci daha iyi olabilir.

Tırnak İzlerinden Kurtulma Yolları

Tırnak izlerinden kurtulma yolları için bilinen en yaygın bitkisel yöntem kantaron yağıdır. Bu yağı, bitkisel ürün satan yerlerden ve eczanelerden bulabilirsiniz. Uygulamasına gelince,  iz kalan bölgeye sürülür ve bir süre masaj yapılır. İz olan bölgeyi önce mikroptan arındırmak için temizlemek gerekir. Ardından yağı sürebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.