Uykuda Karabasan Çökmesinin Nedenleri

21.10.2020
127
Uykuda Karabasan Çökmesinin Nedenleri

Bazı zamanlarda uykunuzda felç geçiriyormuş gibi hissediyorsanız uykunuzda karabasan çökmesi yaşamış olabilirsiniz.

Halk arasından uykuda karabasan çökmesi olarak bilinen uyku felci birçok nedenden dolayı meydana gelmektedir. Karabasan çökmesi her yaş grubunda görülebileceği gibi genellikle stresten kaynaklı durumlarda ortaya çıkmaktadır.  Uykuda karabasan çökmesinin nedenlerini bugünkü yazımızda sizler için inceledik.

Kimlere Uykuda Karabasan Çökmektedir?

Karabasan çökmesi ve ya tıp dilindeki adı ile geçici uyku felci genel olarak her yaş grubunda görülmektedir. Fakat yapılan araştırmalarda uykuda karabasan sorununun çocukluk ve ergenlik dönemlerinde ortaya çıktığı belirtilmektedir. Ergenlik dönemlerinde okul ve sınav stresi ile birlikte uykuda karabasan çökmesi yaşanmaktadır. Karabasan çökmesinin ana problemi stres ve sıkıntıdır. Genellikle uykuya dalma ve ya uykudan uyanma evrelerinde gerçekleşen karabasan yanında biri varmış gibi hissettirir ve kol bacak hareketini kısıtlamaktadır.

Karabasan Nasıl Gerçekleşmektedir?

Karabasan çökmesi yaşayan kişilerde genel olarak iş ve ya okul stresi yaşanmaktadır. Günlük hayatında belirli konular için stres yaşayan kişilerde uyku bozukluğu ve düzensizliği sorunu görülmektedir. İşte bu sebeple de bu sorunu yaşayan kişilerde uykuya dalma aşamasında ve ya uyku aşamasında karabasan çökmesi sorunu yaşanmaktadır. Bu aşamada kişiler etrafında ki sesleri duyabilir ve ya belirsiz bir şekilde görüşleri açık olabilir. Fakat bu aşamada kişiler kollarını ve bacaklarını oynatamaz ve konuşamazlar. Uyku felci ve ya karabasan çökmesi uyku evresi olarak bilinen REM evresinde gerçekleşmekte olup strese ve ya yaşadığınız psikolojik sorunlarla birlikte ortaya çıkmaktadır. Uykuda karabasan çökmesinin nedenlerinden biri de kullandığınız ağır ilaç tedavisi olmaktadır.

Karabasan Çökmesinin Tedavisi Var Mıdır?

Eğer ailenizde bu problemi yaşayanlar var ise uyku laboratuvarlarında uyku EEG’si ile izlenmektedir. İlaç tedavisinin yapılıp yapılamayacağı kişinin uyku EEG’sine göre ve uyku bozukluklarına karar verilecektir. Eğer bu sorunu sık sık yoğun bir biçimde yaşıyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. Fakat çoğu zaman uyku döngüsünü düzenlemek için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Uyku felci ve ya uykuda karabasan çökmesinin nedenleri kişiden kişiye farklılık göstereceği için tedavisi de farklılık gösterecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.