Sol Tarafımda Ağrı Var?

15.10.2020
192
Sol Tarafımda Ağrı Var?

Eğer karnınızın sol tarafında bir ağrı hissediyorsanız bunu ihmal etmemeli ve görmezden gelmeyerek doktora başvurmalısınız.

Sol tarafta ağrı genellikle endişe verici değildir. Bu ağrılar genellikle gaz nedeniyle olabilirken bazen de enfeksiyon gibi ciddi bir nedenle de olabilir. Sol alt bölgede yaşanan ağrının bazı nedenleri olabilir.

Sol Alt Karın Ağrısı Nedenleri

Pankreatit

Gazdan sonra görülen en sık ve en önemli nedendir. Pankreatit bazen atak geçiriyormuş gibi bir his verir ve krampların şiddeti sizi rahatsız edecektir. Genellikle ateş, kusma ve kalp çarpıntısı ile birlikte hissedilir.

Bağırsak Tıkanıklıkları

Kalın ve ya ince bağırsağınızda tıkanıklık var ise sol alt karın bölgenizde ağrı yapacaktır. Bu durum acil tıbbi müdahaleyle son bulabilir bu yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Divertiküloz

Şiddetli ağrıya neden olan bir sindirim sistemindeki iltihaplanma sorunudur. İshal, kabızlık, bulantı, kusma, anal kanama nöbetleri bile geçirebilirsiniz.

Böbrek Taşları

Böbrek taşları oluşum sırasında hiçbir belirti göstermezler fakat daha sonra şiddetli ağrılara sebep olurlar. Bu ağrı sol tarafta olabilir fakat böbreklerin sol tarafta sırta yakın bölgede olduğunu hatırlamakta fayda var.

Diğer göreceli daha önemsiz nedenler ise; gıda zehirlenmesi, gaz ve strestir. Bunlar karın ağrılarının en sık görülen nedenleri olmakla birlikte en tehlikesiz ağrı nedenleridir.

Karnın sol alt bölgesinde ağrı şikayeti doktorların en sık duyduğu şikayetlerden biridir. Bu şikayetin genel sebebi çoğu zaman gaz şikayetidir. Fakat bu bölgede mide, pankreas, sol böbrek ve karaciğer bulunduğu için oldukça dikkat etmekte fayda vardır. Bu yüzden karnın sol bölgesinde gaz şikayeti genel olarak görüldüğü için bu şikayetler göz ardı edilmemelidir. Şikayet uzun süreli olduğu sürece doktora başvurmakta fayda var.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.