Sindirim Sistemimize Faydalı Besinler

29.10.2020
97
Sindirim Sistemimize Faydalı Besinler

Ülke olarak zor günlerden geçtiğimiz bu dönemlerde vaktimizin çoğunu evlerimizde geçirmek zorunda kalıyoruz. Bunun sonucunda ise vücudumuzda hareketsizlikten kaynaklı bazı sorunlar oluşuyor. Evde hareketsizlikten kaynaklanan temel sorunların başında sindirim sistemi rahatsızlıkları gelmektedir. Bu sorun günlük hayatta kişilerin psikolojik ve fiziksel olarak etkilenmesine neden olmaktadır.

Peki sindirim sistemine iyi gelen besinler nelerdir?

Yoğurt

Günlük öğünlerimizde sıklıkla tükettiğimiz yoğurt sindirim sisteminin bire bir dostudur diyebiliriz. Yoğurt tüketimi bağırsakların temizlenmesinde önemli bir etkendir. Aynı zamanda düzenli yoğurt tüketimi ile kolon kanseri riskini azaltabiliriz. Günlük öğünlerinizde iki kase yoğurt tüketmeniz sindirim sistemi üzerinde etkisini gösterecektir.

Muz

Lifli bir besin olan muz karbonhidrat sindirimini kolaylaştırmaktadır. Tavsiye edilen günde bir adet muzun tüketilmesidir. Bu tüketimi çeşitli tarifler kullanarak beslenmenizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Balık

Sindirim sistemimize iyi gelen bir diğer besin balıktır. Omega-3 açısından zengin olan bu besin midemizde oluşacak iltihapları önlemek için birebirdir. Lezzet bakımından da diğer besinlerden ön plana çıkan bu besinin tüketilmesi vücudumuz açısından önemlidir.

Rezene

Hareketsiz kaldığımız bu dönemlerde çoğu kişi hazımsızlık sorunu yaşamaktadır. Hazım sorunu yaşayan bireylere tavsiye edilebilecek olan rezene aynı zamanda gaz giderici olarak vücudu rahatlatmaktadır. Rezenin çeşitli tüketim şekillerinin olması da kişilere ayrıca kolaylık sunmaktadır. Kaynatıp çayının içilebileceği gibi salatalarımıza baharat olarak eklemek de mümkün.

Elma

İçerisinde bulunan mineral ve vitaminler açısından zenginlik gösteren bu besinin tüketimi sindirim sistemi için gerekli olan iyi bakterilerin gelişmesini sağlıyor. Düzenli bir şekilde tüketildikten sonra farkını hissetmeniz mümkün olacaktır.

Yukarıda örnek gösterdiğimiz besinlerin yanında kefir, peynir, armut, ananas, sarımsak ve soğan gibi çeşitli besinlerde bağırsak sağlığı açısından tüketilmesini tavsiye edebileceğimiz diğer besinlerdir. Tüm bunları düzenli bir şekilde yaparken hareketli bir gün geçirmeyi de unutmamalıyız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.