Karın Kası Geliştirme Yöntemleri

14.01.2021
92
Karın Kası Geliştirme Yöntemleri

Karın kasları vücudumuz için çok önemlidir. Çünkü vücut asıl gücünü karın kaslarımızdan alır. Karın kasları gövdeyi destekler, bel ağrılarını engeller ve birçoğu için en önemlisi vücuda estetik bir görünüm kazandırır.

Beslenme Düzeniniz Nasıl Olmalı?

Karın kasları mutfakta yapılır sözünü duymuşsunuzdur. İstediğiniz kadar mekik, crunch çalışın üstündeki yağ tabakasını atmadan o kasları göremezsiniz. Bu yağı atmak için ise yediklerinize çok dikkat etmeniz gerekir. Okulda veya iş yerinde yemek zorunda kalıyorsanız size kötü bir haberim var. O çıkan yemekleri yerseniz amacınıza ulaşmanız neredeyse imkansız bir hal alır. Çünkü okulda veya iş yerinde çıkan yemekler genellikle kalorisi ve glisemik indeksi yüksek besinlerden yapılırlar ve oldukça yağlıdırlar. Daha sağlıklı ve glisemik indeksi düşük besinlerden oluşan kendi yemeğinizi evinizde hazırlayıp okula veya iş yerine götürmelisiniz. Sizin için daha sağlıklı ve six pack için çıktığınız bu yolda size oldukça yardımcı olacaktır. Maalesef kendi yemeğinizi hazırlamanız istediğiniz kadar yiyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Kasların üstündeki yağ tabakasını atmak için düşük karbonhidratlı beslenmeniz ve kalori açığı oluşturmanız gerekiyor.

karin-kasi-nasil-yapilir

Antrenman Programı Nasıl Olmalı?

Diyetinize sağdık kaldınız, kardiyonuzu aksatmadınız ama ne yazık ki bunlar yeterli değil. Bir kası göstermek istiyorsanız önce o kasını vücudunuzda olması gerekir. Olmayan bir şeyi gösteremezsiniz. Diyet, kardiyo yaparken bir yandan da karın kaslarınızı çalıştıran mekik, crunch gibi hareketler yapmalısınız ki o kasları oluşturun. Karın kasları yüksek tekrar sever. Hipertrofi dönemindeki gibi düşük tekrarlar bu kas grubu için geçerli değil. Yüksek tekrar deyince aklınıza 30-40 tekrar gelmesin.15-20 tekrar arası gayet iyidir. Unutmayın her kas grubunun gelişmesi belli bir dirençle karşı karşıya kalması gerekir.

Yapacağınız düşük karbonhidratlı bir diyet en etkilisi olacaktır. 100 gramı geçmeyecek karbonhidrat aldığınız zaman vücut enerji kaynağı olarak yağları kullanacaktır. Bu dönemde arttıracağınız protein miktarı kas kaybını en alt seviyede tutup daha çok tok hissettirecektir. Karbonhidrat kaynaklarınız her zaman olduğu gibi bu dönemde de kompleks karbonhidratlar olmalıdır. Antrenman programınız ise tüm kardiyo günleri haricinde tüm vücut egzersizleri olmalıdır. Tüm vücut çalıştığı için metabolizmanız hızlanacak ve yağ yakımınız artacaktır. Karın kasları için ise cable crunch 4 set 20 tekrar, crunch ve leg raise hareketlerini ise süper set 4×15 yaparak geliştirebilirsiniz. Vereceğiniz set araları ise 30 saniye idealdir. Karın kaslarında dinlenme süresini diğer kas gruplarına göre daha kısa tutmak gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.