Hangi Ekmeği Hayatımızdan Çıkarmamalıyız?

22.10.2020
140
Hangi Ekmeği Hayatımızdan Çıkarmamalıyız?

Ekmek zararı çok tüketim halinde yaygın bilinen bir durumdur . Bu nedenle nasıl ve hangi malzeme ile üretildiğine önem verilmesi gerekir.

Bilinçli Ekmek Tüketimi Nedir?

Bilinçli ekmek tüketimi yaparak kan şekeriniz ve genel sağlık durumlarınızı dikkate almalısınız. Miktar en önemli kısımdır. Ekmek sınırlı tüketilmediğinde doğrudan yağ yaparak kiloya neden olur. Ekmek tüketecek olan kişinin şeker hastası olması halinde durum daha da ciddi bir hal alabilir.

Ekmek unu beyaz olduğunda glisemiks endeksi yüksek bir ürün yemiş olursunuz. 100’e yakın bir glisemiks endeks oranı çok hızlı yükselen kan şekeriniz demektir. Bu da yağ depolarına bolca giden bir ekmek anlamına gelir. Ekmek unu kara buğday, çavdar gibi ana malzemelerden üretilmelidir.

Beyaz Ekmek Zaafı Neden Var?

Beyaz ekmek tüketim alışkanlıklarına bakılırsa hem ucuz hem de doyurucu bir yiyecek olması temele belirleyicidir. Yani marketlerde ve fırınlarda beyaz ekmekler daha ucuzken un materyali değişen ve besin değeri yükselen ekmeklerin fiyatları da artışa geçer. Yediğiniz ekmek yemeklerin yanında iştah artırıcı etki yaptığında ve tadı güzelleştirdiğinde bu bir zaaf haline gelebilir.

Türkiye şartlarında beyaz ekmek ekonomik koşullarla da alakalıdır. İnsanlar yoğun ekonomik kriz dönemlerinde kendilerine enerji sağlamak, en uygun yollu ailelerini geçindirmek için beyaz ekmek, makarna gibi yiyeceklere çok yönelmektedir. Bu nedenle temel besin maddelerinden biri beyaz ekmek olmuştur. Fakat zararını gördüğünüz hallerde yerine daha sağlıklı bir besin koymak için çözüm arayışına girebilirsiniz.

Çavdar ve Tam Buğday Ekmekleri

Günlük gıda tüketiminizi yaparken marketten bir ürün alıyorsanız paketsiz ekmek tüketimine odaklanabilirsiniz. Paketli ürünlerde koruyucu madde ve çeşitli katkı maddeleri bulunabilmektedir. Bundan ötürü günlük ekmek alabilirsiniz. Çavdar ve tam buğday unu ekmeklerini hayatınızdan çıkarmamalısınız. Beyaz ekmeği ise çıkarırsanız uzun vadede çok sağlıklı bir alışkanlık kazanmış olursunuz.

Çavdar unu, tam buğday unu ile kendi ekmeklerinizi kendiniz üretebilirsiniz. Ekmek yaparken içerisine çekirdek içi de eklemek tadı güzelleştirecektir. Ayrıca bu unları temin etme şansınız yoksa da mısır unu beyaz una göre daha iyidir. Glisemiks endeks açısından daha avantajlıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.