Gebelik Nasıl Anlaşılır?

08.01.2021
60
Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Anne adayları için hamilelik belirtileri genellikle ilk hafta içinde görülmektedir fakat bu belirtiler her kişide farklı olarak sirayet edebilir.

Halsizlik, mide bulantısı, göğüslerde ve meme uçlarında hassasiyet, akıntı, sık sık idrara çıkma, sürekli uyku hali ve koku hassasiyeti gibi belirtileriniz varsa dikkat etmelisiniz. bu belirtilerden de anlaşıldığı gibi hamileliğin ilk belirtileri söz konusu olduğunda bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve gebelik sürecinde de  Farklı durumlar görülebilir.

Gebelikte Anne Ve Bebek

Gebelik sırasında anne ve bebeğin sağlığı söz konusu olduğu için Gebeliğin erken fark edilmesi oldukça önemlidir. Her anne gebeliğe farklı şekilde tepki verebilir ve farklı şekilde hassasiyet gösterebilir. Her anne adayı için bu durum farklıdır. Hamilelikte ve regl döneminde görülen belirtilerin birbirine benzemesi nedeniyle birçok kadın için hamilelik belirtilerinin en erken ne zaman ortaya çıktığı sorusu merak uyandırıyor.

Gebelik En Erken Ne Zaman Anlaşılır?

Gebeliği anlayabilmek için en erken dönem ilişki sonrası 14. gün olarak bilinmektedir. Kan alınarak yapılan Beta HCG testi net olarak kişinin gebe olup olmadığını belirtir. Kadınlarda hamilelik belirtileri olarak yorgunluk, bulantı, vajinal akıntı ya da göğüslerde gerginlik hissedilmesi normaldir. Ayrıca meme uçlarında rengi koyulaşması ve regl dönemi kanamalarını gecikmesi en yaygın belirtiler arasında yer alır. Bu belirtiler Her anne adayında farklı şekilde veya farklı yoğunlukta hissedilmektedir. kime belirtiler gebeliğin ilk dönemlerinde görülürken kime belirtiler gebeliğin ileriki dönemlerinde görülür.

hamilelik-nasil-anlasilir

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Adet Gecikmesi: Adet gecikmesi ilk hamilelik belirtileri arasında yer alır. Gebelik dışında, çevresel faktörler, stres, yaşam tarzı ve farklı sağlık problemleri adet kanamasının gecikmesini  etkileyen faktörler arasında yer alır.

Kasık Ağrısı ve Kramplar: Hamileliğin erken dönemlerinde belirtileri arasında kasık ağrısı sıklıkla görülmektedir. bu durum kişinin günlük hareketlerini kısıtlamak fakat ağrını şiddetinin ileri boyutlara ulaşması ve kanama olması halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Regl dönemlerinde yaşanan kramplar,  hamilelik belirtisi olarak da görülmektedir. Kramplar, rahmin kendini bebeğe hazırlaması için genişlemesi nedeniyle olmaktadır.

Hafif Kanama ve Akıntı: Gebeliğin başlangıç dönemlerinde ilk elenme şeklinde kanamalar olabilir. Bu durum adet kanamasında farklıdır ve embriyonun rahim içerisindeki tutunmaya çalışması nedeniyle olur. Akıntı şeklinde de görülebilir. Ne olursa olsun gebelik döneminde meydana gelen kanamalarda mutlaka doktor kontrolüne gitmek gerekmektedir.

Memelerde Hassaslaşma ve Ağrı: Gebeliğin başlaması ile hormonal değişimler, memelerde hassasiyet ve ağrı gibi belirtiler görülebilir. Göğüs üzerindeki damarların belirginleşmesi, ağrı ve hassas göğüsler, meme uçlarını Koyu renk alması gibi durumlar hamileliğin ilk belirtileri olabilir.

Koku Hassasiyeti ve Tiksinme: Gebelik döneminde kokuya karşı hassasiyet görülebilir.  anne adayı sevdiği kokulara (parfüm,yemek,çiçek vs) karşı tahammül edemeyecek derecede tiksinti duyabilir.

Vücut Sıcaklığında Değişim:  hormon salınımı nedeni ile Gebelik döneminde anne adayının ortalama vücut sıcaklığında bir veya iki °C kadar artış görülebilir.

İlk Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Yorgun Hissetme ve Halsizlik: Gebelik döneminde progesteron hormonu, artış göstererek kişinin halsizlik ve yorgunluk halinde hissetmesine neden olabilir.  3 ay süren birinci trimesteri  döneminin ardından bu belirtiler ortadan kalkar.

Mide Bulantısı ve Kusma:

Gebelerin birçoğunda mide bulantısı ve zaman zaman kusma görülür. Özellikle sabah Uykusundan kalktıktan sonra mide bulantısı ve kusma durumu görülmesi normaldir. Östrojen hormonları ve Beta HCG’ye bağlı olup,  genellikle başlangıçta ve ilk 3 aylık dönemde görülür.

Mide Ekşimesi ve Yanması: Rahmin büyümesi ile alakalı olarak gebeliğin ileri dönemlerinde iç organlar sıkışmaya başladığı için mide resmi ve ekşime gibi sindirim sorunları görülebilir.

Şişkinlik ve Kabızlık: Progesteron salgısı,  gebelik süresi boyunca artış gösterir ve sindirim sistemine olumsuz etkileyerek,  şişkinlik ve kabızlık gibi durumların görülmesine yol açar.

Baş Ağrısı: Baş ağrısı genellikle gebeliğin ilk birkaç ayında görülür. Bu baş ağrıları genellikle hormonal değişim nedeniyle olmaktadır. Anne adayının stresli ve endişeli olması nedeniyle de oluşabilir.

Baş Dönmesi Ve Sık İdrara Çıkma: Gebeliğin ilk haftalarında rahim tarafından yapılan baskı nedeniyle yeterli seviyede kan pompalanamaması nedeniyle baş dönmesi  görülmesi en yaygın belirtiler arasında yer alır. Gebelik döneminde vücutta ekstra sıvılar üretildiği için mesai normalden fazla çalışır ve gebelikte sık sık idrara çıkma görülür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.