Diz Ağrılarını Dindirmek İçin Ne Yapmalıyım?

01.01.2021
154
Diz Ağrılarını Dindirmek İçin Ne Yapmalıyım?

Dizlerinizde yaptığınız yanlış hareketler ve ya başka sebeplerle ağrılar oluşabilir. Bu ağrılarınızı bazı küçük tüyolarla azaltabilirsiniz.

Dizde oluşan ağrılar eklemlerde en fazla görülen ağrılardır. Diz ağrıları gün içerisinde fazla zorladığımız ve ya vücut yükünü taşıdığı için zaman zaman diz eklemlerimizde oluşan ağrılardır. Bu ağrılar genel olarak geçici olsa da geçmeyen ağrılar kronik bir rahatsızlığınızın olduğu gösterir. Kısa süre de geçmeyen diz ağrılarınız için mutlaka doktora başvurmalısınız. Kısa süreli diz ağrıları için ne yapılmalı sorusunun cevabı ise bitkisel ve ya fiziksel olmak üzere değişkenlik gösterebilir.

diz-agrisina-ne-iyi-gelir

Diz Ağrıları İçin Ne Yapılmalı?

Diz ağrılarınızdan bitkisel yağlar ve çaylar ile de kurtulabilirsiniz.

Bamya Tohumu Çayı: Diz ağrısı için bilinen en etkili çay bamya tohumu çayıdır. Dizlerinizin sıvılarını destekler ve diz ağrılarını kısa sürede dindirir.

Bitkisel Yağlar: Zencefil yağı ve zerdeçal yağı diz ağrılarını büyük oranda rahatlatmakta olup, diz ağrılarından dolayı yürümekte zorlanan kişiler için de yürümeyi rahatlamaktadır.

Diz ağrıları için diğer önemli nokta ise egzersiz yaparak dizlerinizi güçlendirmek diz ağrılarını önemli oranda azaltmaktadır.

Fiziksel Aktiviteler: Günlük hafif ve kısa yürüyüşler yapmak dizlerinizin ağrılarını azaltabilir. Asansör kullanımı yerine merdiven kullanımı da bilindiğinin aksine diz ağrılarına fayda sağlamaktadır. Diz ağrılarının sebepleri kireçlenme ve ya romatizma olmasından dolayı dizlerinizi hareket ettirmek oldukça faydalıdır. Yatarken ve ya otururken duruş pozisyonlarınızı ayarlamalı ve rahatsız edici bir şekilde durmamalısınız. Sandalye ile küçük egzersizler yaparak diz ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Sandalyeye kısa süreli oturup kalkarak dizlerinizi çalıştırmış olursunuz ve ağrılarınızı dindirebilirsiniz. Eğer ağrılarınız bu küçük ama etkili egzersizler ile geçmiyorsa mutlaka bir doktora danışarak fizik tedaviden yararlanabilirsiniz. Diz ağrısı tedavisi için hareket etmek oldukça önemlidir. Günlük olarak mutlaka hareket etmeye çalışmakta fayda vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.