Çocukların Ateşini Düşürürken Yapılan Hatalar

21.01.2021
59
Çocukların Ateşini Düşürürken Yapılan Hatalar

Çocuklarda ateşi düşürmek için birçok hata yapılıyor. Ateş gibi yanlış uygulamalarda çocukların beyninde kalıcı hasarlara neden olabiliyor.

Çocuklarda yüksek ateş, bağışıklık sisteminin dışarıya verdiği bir tepki olarak düşünülebilir. Vücuda zarar veren mikroorganizmalar girmiştir ve vücut bu mikroorganizmalarla savaşıyordur. Ateş düşürülmediğinde çocuk havale geçirir, beyince kalıcı hasarlar oluşabilir.

Ateşim düşürülmesi kadar anne ve babalarında doğru davranışlar sergilemesi de önemlidir. Çünkü yanlış davranışlar, ilaç zehirlenmesi ve hipotermi gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

cocuklarin-atesini-dusururken-yapilmamasi-gerekenler

Çocuğun Ateşini Düşürmek İçin Yanlış Yapılan Davranışlar

Çocuklarda ateşi düşürmek için geçmişten gelen yöntemler bulunur. Ancak bunları çoğu yanlış ve tehlikelidir.

1.Ateşi Aniden Düşürmek: Ateş aniden düşürüldüğünde hipotermiye neden olur. Ateşi yavaş bir şekilde düşürmek, vücudun kendini toparlamasına yardımcı olur.

2.Soğuk Suda Duş Aldırmak: Ateşim düşmesi için soğuk suda duş aldırmak zatürre ve grip gibi hastalıklara davetiye çıkarır. Bunun yerine ılık su aldırılmalıdır.

3.Antibiyotik Kullanmak: En çok yapılan ve çok tehlikeli olan davranışlardan biridir. Zorunlu olmadıkça ve doktor yazmadıkça antibiyotik kesinlikle kullanılmamalıdır. Antibiyotik ağır bir ilaç olduğu için bağımlılığa neden olabilir. Ayrıca ilaç zehirlenmesine yol açar. Çocuklarda ilaç zehirlenmesi, zorlu bir tedavi süreci gerektirir.

4.Kalın Kıyafetler Giydirmek: Çocukların ateşini düşürmek için yapılan yanlışlar arasında üşümesin diye kalın kıyafetler giydirmektir. Bu davranış, eski zamanlardan gelir. Ancak çocuklar ateşlendiğinde üşümez. Aksine vücutlarının hava alması gerekir. Vücut ısısı 40 derece olan çocuklar, tamamen soyulmalıdır. Ilık duş aldırmak, duş sonrasında hafifçe kurulamak ve sadece bezini takmak fayda sağlar. Ayrıca oda ısısının 23-24 derece olmasına dikkat edilmelidir.

5.Su İçirmemek: Çocuğun ateşlemesi sırasında vücut su kaybeder. Dudaklar kurumaya başlar. Birçok anne ve baba, ateşlenme sırasında çocuğa su vermenin zararlı olduğu düşünür. Ancak bu yanlış bir davranıştır. Sağlık kuruluşları, ateşlenen bir hasta geldiğinde ateşi düşürmek için damar yolundan serum verir. Bunun nedeni, suyun mikroorganizmaları azaltma ve bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Davranışların düzeltilmesi, çocuğun ateşinin düşmesine yardımcı olabilir. Ancak çocuğun ateşi düşmüyorsa muhakkak en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve çocuğun gerekli tedaviyi olması sağlanmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.