Böbreğimde Taş Var. Ağrıları Azaltmak İçin Ne Yapabilirim?

30.12.2020
86
Böbreğimde Taş Var. Ağrıları Azaltmak İçin Ne Yapabilirim?

Büyük kısmı sudan oluşan vücudumuza yeteri kadar su girmezse, böbrek taşları oluşur ve çok fena ağrılar yaşanır.

Böbreğimde taş var ağrıları azaltmak için ne yapabilirim diyenlerin sayısı son derece fazladır. Çünkü taş ağrısı çok ciddi bir ağrıdır ve kişiye zarar verir.  Vücudumuzun büyük bir kısmı sudan oluşur. Yeterince su tüketimi sağlanmadığında ise vücutta oluşan zararlı maddeleri daha yoğun bir idrarla atmaya çalışır. Bu da kristalleşmeler ve kumlara dönüşen sonra da taş olan maddelere yol açar. Çeşitli yapılarda olan bu taşlar, az su içip çok su kaybetmek nedeniyle görülür.

bobrek-agrisi-nasil-gecer

Günde 2-3 Litre Suyun Önemi

Uzmanların hep söylediği günlük su tüketim miktarı da böbrek taşları oluşmaması için gerekir. Bu taşların su ihtiyacının karşılanmaması durumunda artması ciddi ağrılara yol açar. Bu da ağrı ve sancıları beraberinde getirir. Böbreğin olduğu bölgede görülen ağrılar son derece rahatsız edicidir. Taş enfeksiyona neden olacağı için böbrek iltihaplarına da neden olabilir. Bu yüzden tedavisi edilmesi son derece önemlidir.

İdrarda Yanma Varsa Dikkat!

İdrarda yanma varsa bu durum böbreklerde taş olmasına işaret edebilir. İdrarda kan olması da aynı şekilde etki gösterir. Bazen de ani bir şekilde şiddetli ağrılar görülmesi spazmlara neden olabilir. Mide bulantısı, kusma gibi belirtiler de böbrek taşı belirtileri arasında yer alır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.