Anne Sütünün Önemi Nedir?

28.10.2020
99
Anne Sütünün Önemi Nedir?

Doğumdan sonra annelerin belirlenen zaman içinde emzirmesi istenir. Peki, anne sütünün önemi nedir? İşte detaylar…

Anne sütünün önemi hem bebeğe hem de anne sağladığı pek çok faydadan geliyor. Bu sebeple bebeklerin doktorların önerdiği yaşa kadar emzirilmesi gerekiyor. Bebeğinizin sağlıklı olmasının beraberinde, anne için de faydaları saymakla bitmiyor olduğundan anne sütünün tüketimi son derece önemlidir.

Anne Sütünün Bebeğe Faydası

Bebeğin emzirilmesi halinde, normal beslenmesi dışında elde edeceğiniz pek çok fayda var. Öncelikle çocuğun beden ve ruh sağlığı için çok daha avantajlı olacak. En uygun besin her zaman anne sütü olarak gösterilir. Doğal olduğundan faydaları da diğer beslenme çeşitleri ile asla kıyaslanamaz. Her zaman temiz ve uygun ısıda olacaktır. Sindirilmesi konusunda da diğer beslenme türlerinin tamamen önüne geçerek, bebeğinizin sindirim konusunda herhangi bir sorun yaşamamasını sağlayacaktır. Her annenin sütü kendi bebeğine özel olacağından, mutlaka annelerin bebeklerini emzirmesi gerekiyor.

Her süt o bebeğe özeldir.

Örneğin bir aylık bebeği olan annenin sütü 1 aylık bebeğe uygundur. Prematüre doğmuş olan bir bebek için ise anne sütü özellikleri tamamen o bebek için uygundur. İhtiyaçlara yönelik şekilleniyor olduğundan anne sütü bir mucize olarak görülür.

Faydaları arasında bebeğin organ ve gelişimini düzenleyen büyüme faktörlerini sağlaması da var. Bebeğin büyümesinin ve gelişiminin sağlıklı şekilde olması mümkündür. Aşırı şişmanlama gibi riskleri ortadan kaldırır. Ayrıca D vitamini ve flor dışında hiçbir ek besine ihtiyaç duymadan, sıvıya ihtiyaç duymadan, vitamine ihtiyaç duymadan beslenme düzeni sağlanmış olur.

  • Anne sütü ile beslenen çocuk daha az ağlar.
  • Bebeğin zeka gelişimi daha hızlı olur.
  • Ani bebek ölümü riski azalır.
  • Anne ve bebek arasında duygusal bağ gelişir.

Annenin Bebeğini Emzirmesinin Anneye Faydası

Anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Emzirmenin anneye faydaları da son derece fazladır. Emzire annenin doğum sonrasında kanamaları çok daha hızlı kesilir. Aynı zamanda göğüslerinde şişme ve iltihaplanma da olmaz. Anne doğum sonrası süreci daha hızlı atlatır. Rahim daha kısa süre içinde normale döner. Emme ile annede salgılanan hormonlar sayesinde anne daha huzurlu olur. Emziren annelerin rahim kanserine yakalanması daha düşük bir ihtimal olacaktır. Doğum sonrasında kemiklerin yeniden mineral kazanması da hızlanacaktır. Annelerin bebekleri emzirmesinin önemi bu ve buna benzer faydalar sebebi ile son derece fazladır. Mutlaka bebekler ve anneler için önemli olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.