Ağrı Kesici Kullanmak Zararlı mıdır?

29.10.2020
119
Ağrı Kesici Kullanmak Zararlı mıdır?

Ağrı kesici, var olan ağrı halini ortadan kaldırmak için üretilen ilaç ya da yöntemlerin genel adına verilen addır. Hedef vücutta hızlı bir şekilde değişikliğe yol açmadan, ağrıyı yavaş yavaş hafifletmek ve ardından tamamen ortadan kaldırmaktır.

En sık kullanılan ağrı kesici ilaçlar ise şunlardır; aspirin, iburrofen, asetaminofen, morfin gibi uyuşturucu maddeler ya da dozu düşük olup genel uyuşturucu maddeler. En sık uygulanan ağrı kesici yöntemleri ise akupunktur, elektriksel uyarı, cerrahi girişimler ile sinir liflerinin uyarılması ve psikolojik tedavi yöntemi olarak hipnozdur. Cerrahi müdahale, kas incinmesi ya da burkulması ve yırtılması, dişçilik işlemleri gibi iveğen ağrının kontrol altına alınması için ağrı kesici ilaçlar ve yöntemler kullanılır.

Ağrı Kesici İlaçlar ve İlaçların Etkileri

Ağrı kesici olarak kullanılan ilaçların işlevleri; asetilsalisilik asit yani aspirin genelde hafif ağrı yaşandığı zaman kullanılır. Fenosetin ve asetamiofen (tylepol) ağrı kesme ve ateş düşürme konusunda aspirine yakın etkiler verir fakat iltihap giderilmesinde fazla etkili değildir. İburrofen ise mideyi aspirinden daha az tahriş eder ve iltihabın giderilmesinde etkili işlevi vardır. Bahsi geçen tüm ilaçlar ağrı kesme işlevini, vücuttaki prostoglandin bireşiminin engellenmesiyle gerçekleştirirler. Propoksifen (darvon), uyuşturucu bağımlılıklarının tedavisinde ve hafif ağrıların yok edilmesinde etkilidir. Ağrının çok fazla şiddetli olduğu durumlarda uyuşturucu ağrı kesiciler kullanılır. Örneğin morfin ve kodein eski zamanlardan beri bu amaçla kullanılırlar. Genel ağrı kesiciler, bilincin kaybedilmesine yol açmaksızın ağrıların dindirilmesini sağlarlar ve yaygın olarak kullanılırlar.

Ağrı Kesici Yöntemler ve Etkileri

Hipnoz, akupunktur ve cerrahi yöntemlerle elektriksel uyarı ile sinir liflerinin uyarılması yöntemleri ağrı kesici yöntemlerdir. Hipnoz, bazı hastalarda süregelen bozuklukların sebebiyet verdiği ağrıların hafifletilmesi için denenen bir yöntemdir fakat ne kadar etkili olduğu tartışılmaktadır. Akupunktur ise Çin kökenli bir ağrı kesici tedavi yöntemidir. Vücudun belli noktalarında, deriye özel tasarlanmış iğnelerin batırılması ile yapılır ve süregelen ağrıların yok edilmesini amaçlar. Akupunktur ’un etkili bir yöntem olduğu ve bazı cerrahi işlemler esnasında ağrıların başarılı bir şekilde uyuşturulduğu bilinmektedir.  Bir diğer önemli tedavi yöntemi ise Plasebo etkisidir. Plasebo hastaya ilaç olarak verilen ve yalnızca şeker içeren etkisiz maddedir. Araştırmalar, söz konusu hastaların %30’dan geneline, taklit ağrı kesici hapları verildiği zaman ağrıların hafiflediğini ortaya koyar.

Ağrı Kesici İlaçlar Zararlı mıdır?

Kullanılan her ilacın vücutta herhangi bir yan etki meydana getirebileceği bilinmektedir. Böylelikle ağrı kesici ilaçlarında, reçetesiz ve dozunu aşarak kullanılması insan vücudun da istenmeyen etkilere sebebiyet verebilmektedir. Böbrek rahatsızlıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi önemli hasarlara yol açabilirler. Yine rastgele alınan ağrı kesiciler, baş dönmesi ya da kusma gibi vücutta istenmeyen etkiler gösterebilmektedir. Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçların da doktor kontrolü altında ve dozu bilirkişi tarafından belirlenecek şekilde kullanılmaları tavsiye edilir.

 

KAYNAKÇA: Grolier Incorporated, Grolier International Americana Encyclopedia, Sabah, Danbury, Connecticut, İstanbul.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.