Âdetim Gecikti, Sorun Ne Olabilir?

01.01.2021
89
Âdetim Gecikti, Sorun Ne Olabilir?

Kadınların düzenli olarak gördüğü adet döngüsü 21 ile 35 gün arasında değişmektedir. Adet gecikmesinin ise farklı sebepleri olabilir.

Her kadın ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar adet döngüleri görmektedir. Fakat bazı kadınlarda adet süreleri ve ya zamanları değişiklik gösterebilmektedir. Buna etken olarak birçok sebep sıralanabilir.

adet-gecikmesi-neden-olur

Adet Gecikme Nedenleri

Kadınların adet döngüleri ortalama olarak 21 gün içerisinde tekrarlanmaktadır. Fakat bazı sebeplerden dolayı bu döngü süresi kısalabilir ve ya uzayabilir. Adet gecikme nedenleri ise şunlardır:

Gebelik: Adet gecikmesinin en belirgin nedenlerinden biri gebeliktir. Gebe kalmayı düşünüyorsanız ve ya korunmasız cinsel ilişki yaşadıysanız adet gecikmenizin en belirgin nedeni gebelik olacaktır.

Doğum Kontrol: Doğum kontrol hapı kullanımı ile birlikte kadınların östrojen hormonu ve progesteron hormonlarında değişiklikler meydana gelebilir. Bu sebep ile doğum kontrol hapları çoğu kadında adet gecikmelerine sebep olabilir.

Stres: Eğer stresli bir yaşama sahipseniz stres hormonları adet döngülerini etkileyebilir. Bu döngüler kısalabilir de uzayabilir de.

Polikistik Over Sendromu: Kadınlarda bulunan androjen hormonu yani erkeklik hormonu bazen gereğinden fazla salgılanır ve bu durum kadınların adet döngülerini etkileyebilir. Doktorunuza başvurarak ilaç tedavisi ve bitkisel yöntemler ile adet döngünüzü düzenleyebilirsiniz.

Mevsimsel Değişiklikler: mevsimsel değişikliklerde kadınların adet döngülerini etkilemektedir. Havanın sıcak ve ya soğuk olması, yoğun maruz kaldığımız güneş ışınlarının çokluğu ve ya azlığı gibi nedenlerde hormonları etkilemesi sebebi ile adet döngülerini de dolayısı ile etkilemektedir.

Kronik Hastalıklar ve Kullanılan İlaçlar: Kronik rahatsızlıklardan dolayı kullanılan düzenli ilaçlar sebebi ile hormonlarda değişim gözlenebilir. Bu ilaçların kullanımı ile gerçekleşen hormonlardaki değişimler de kadınların adet döngülerini değiştirebilir.

Bu sebeplerle birlikte kadınların adet döngülerinde değişiklikler görülebilir. Adet döngünüzü takip ederek aşırı değişiklikler yaşadığınız takdir de mutlaka doktora başvurmalısınız. Doktorunuzun adet gecikme tedavisi ile kullanacağınız ilaçlar birlikte adet döngünüz normale dönecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.