Hakiki Zeytin Yağı Nasıl Anlaşılır?

04.12.2020
118
Hakiki Zeytin Yağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytin bir Akdeniz Bölgesi bitkisi olmakla birlikte Hristiyan misyonerler bu bitkiyi Arjantin, Peru, Şili gibi ülkelere götürülmüşlerdir. Daha sonra Kuzey Amerika gibi ülkelere yayılıp iklimi uygun olan ülkelere yayılmıştır. Bizim ülkemizde ise en fazla zeytin Aydın ilimizde yetişmekle birlikte Manisa, İzmir illerinde de görülmektedir.

Zeytin iki türe ayrılmaktadır. Bu türlerden biri sofralık ikincisi yağlık zeytindir. Sofralık zeytin daha çok Marmara bölgesinde yetiştirilmektedir. Yağlık zeytin ise daha önce belirttiğimiz gibi Aydın ilimizde yoğun olarak üretimi görülmektedir.

Zeytin Nasıl Yağ Haline Getirilir?

Üreticiler bu işlem için sabahın ilk ışıklarıyla işlerine başlıyorlar. Ağaca zarar vermeden kırmadan zeytinler toplanır. Ürünler fabrikaya taşınır, fabrikaya taşınan zeytinler ilk olarak yıkanır ve kiri çıkarılır bir sonraki işlemde ise zeytinler kırılıp ezilir hamur haline getirilir hamurdan çıkan yağ ve su ayrıştırılıp yağ farklı bir hazneye alınır. Buna soğuk sıkım zeytin yağ denir.

Zeytin ağaçlarından toplanan ilk hasat zeytinler daha kaliteli olduğu için genellikle bu zeytinlerde yapılan yağlar daha çok tercih edilir.

Zeytinyağı’nın Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı zeytin bitkisinden elde edilen doğanın bize sunmuş olduğu mucizevi bir üründür. Zeytinyağının insan vücudunun her noktasına faydası vardır. Zeytinyağı ağız yoluyla içilebileceği gibi kür oluşturulup saça, yaralara sürülünce faydalı olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan kısaca bahsedelim; Zeytinyağı ciddi derecede antioksidan sağladığı için karaciğer temizlenmesinde çok faydalıdır. Bunun dışında diyabet hastalığında, diyet yapanların kilo vermesine yardımcı olarak sinirimi kolaylaştırıp metabolizmayı hızlandırır. Kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olup tansiyonu dengeler, saç bakımına da faydaları saymakla bitmez. Ayrıca safra taşlarının oluşmasını önleyip cilt sağlığına da çok faydalıdır.

Zeytinyağı’nın Diğer Yağlardan Farkı Nedir?

Zeytinyağının diğer yağlardan en büyük farkı direkt suyunun sıkılıp meyve suyu gibi içilip kullanılabilmesidir. Diğer yağlar (mısır, fındık) birçok kimyasal işlem gördükten sonra kullanıma hazır hale gelir. Zeytinyağı kimyasal işlem görmeden kullanıma hazır hale geldiği için en doğal ve en faydalı yağdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.