Sağlıklı Bir Diyet Listesi Nasıl Olmalıdır?

29.10.2020
146
Sağlıklı Bir Diyet Listesi Nasıl Olmalıdır?

Kilo vermeyi amaçlayan birinin beslenme programında besinlerin yeterli ve dengeli olması önemlidir. Sağlıklı bir diyet listesi protein, karbonhidrat ve vitamin gibi vücudun temel yapı taşlarını yeteri kadar içermelidir.

Diyetin en önemli noktası ise esnek olmasıdır. Belirli besinlere bağlı kalmayarak çeşitlendirmeniz sıkıcılığı önleyerek diyeti sürdürülebilir olmasını sağlar.Kişinin cinsiyeti, kilosu, boyu, maddi durumu ve hareket durumu gibi faktörlere göre diyet listesi hazırlanıyor. Böylelikle istenilen kiloya ulaşılması kolaylaşıyor.

Bu listede yer alan besinlerin kişinin damak tadına hitap etmesi, kolay bulunabilir olması, kolay hazırlanabilmesi diyetin uygulanabilirliği açısından önemlidir. Zayıflama programlarında denge ve çeşitlilik önemlidir. Dolayısıyla ihtiyaç duyulan kalori için alınan besinler haftanın belirleyeceğiniz günlerine dağıtılarak tüketilebilir.

Diyet Listesi Nasıl Uygulanmalıdır?

Vücudun ihtiyacı olan kalori karşılanmadığı veyahut düşük kalorili bir diyet uygulandığında vücut bu diyete bağlı olarak kıtlık duygusuna sahip olur. Metabolizma hızını düşürerek enerji ihtiyacını azaltır. Uygulanan diyet bırakıldığında kısa bir süre içerisinde verilen kilonun alınmasına sebebiyet verir. Sağlıklı bir diyet listesi uygulandığı zaman kalıcı kilo verme sağlanır.

Yaşam tarzına göre hazırlanan beslenme programları ile yaşam boyu düzenli beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlığını destekler. Diyet listesi içerdiği besinler kadar porsiyon miktarları da önemlidir. Diyetinizi uygularken iştahınızın ve kan şekerinizin kontrolü için azar azar ve sık sık tüketilmelidir. Her gün aynı saatlerde yiyerek vücudunuzun insülin salgılamasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle metabolizma hızınızda artacaktır.

Diyet Listesinde Hangi Besinler Yer Almalıdır?

Diyet dendiğinde akla ilk gelen şekersiz, tuzsuz ve lezzetsiz yemekler olur. Oysa ki yağlar vücut için elzem asitler taşır. Sinir sisteminin düzenli olarak çalışmasında etkili olan yağlar, Yağda eriyen vitaminler içinde önemli derecede rol oynar. Vücudun ısısının kontrol edilmesinde önemi olan yağlar aynı zamanda midenin geç boşalmasını sağlayarak açlık duygusunu geciktirmektedir. Bu yüzden diyet listesi hazırlanırken yağsız değil az yağlı olarak tercih edilmesi gerekmektedir.

Yağ çeşidi olarak ayçiçeği yağı, zeytinyağı tercih ederek hücre zarlarının daha iyi korunmasını sağlayabilirsiniz. Yüksek miktarda lif içerdiğinden dolayı makarna, bulgur, pirinç gibi karbonhidratlar diyetinizde mutlaka yer almalıdır. Süt, yoğurt, kefir gibi süt ürünleri de kan şekerinin dengelenmesinde olmazsa olmazlardandır. Yüksek vitamin ve mineral içeren meyve ve sebzeler beslenme programlarında mutlaka olmalıdır.

Yüksek miktarda protein içerdiğinden dolayı et, yumurta ve baklagiller ise geç sindirildiğinden dolayı uzun süre tokluk sağlar. Hem de kasların korunmasına yardımcı olur. Tüm bu besinlerin dengeli alınması ile oluşturulan zayıflama programı sayesinde zayıflamanız daha hızlı ve kalıcı olmaktadır.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.