Karatay Diyeti İle Ayda Kaç Kilo Verilir?

21.01.2021
53
Karatay Diyeti İle Ayda Kaç Kilo Verilir?

Karatay diyeti ile kilo verme, özellikle basında uzun süre gündem oldu. Birçok kişi tarafında da merak ediliyor. Kilo verdiren Karatay diyetinin detayları…

Karatay diyeti ile kilo verme, birçok kişinin hayali. Ancak herkes, bu kitabı alamıyor. Biz, sizler için diyetin detaylarını araştırdık. Bu diyetle ilgili merak edilen ilk konu, gerçekten kilo verdirip verdirmemesidir. Evet, Karatay diyeti kısa sürede ciddi kilolar verdiriyor.

Bu diyetin sırrı, içinde uzun süre tok tutan besinlerin olması. Ayrıca bazı öğünlere ağırlık veriliyor. Örneğin; kahvaltıda yüksek kalorili besinler tüketiliyor. Protein açısından zengin olan besinler ise genellikle tüm öğünlerde yeniyor. Bu sayede vücut, bol miktarda enerji üretiyor.

Prof. Dr. Canan Karatay’ın tasarladığı bu diyette; et, tereyağı, sebze, balık, meyve, yumurta, turşu, bakliyat, badem, fındık, yer fıstığı, peynir, ceviz, yoğurt ve gibi besinler bol miktarda tüketiliyor.

karatay-diyeti-ile-zayiflama

Karatay Diyetiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Canan Karatay diyeti, genellikle 2 haftada 5 kilo verdiriyor. Ancak bu kesin bir rakam değil. Kişiden kişiye değişebiliyor. Canan Karatay, bu diyet düzenli uygulandığında bir ayda en az 8 kilo verilebileceğini söylüyor. Bu diyetin en önemli özelliği ise verilen kilolar, tekrar geri alınmıyor.

Karatay diyetinin olmazsa olmazları arasında su geliyor. Günde en az 8 bardak su içilmesi gerekiyor. Ayrıca 40 dakika ile 60 dakika arası yürüyüş yapılması zorunlu. Gazlı ve alkollü içecekler, hazır meyve suları diyet boyunca yasak. Tuz oranı düşük ve sirke oranı yüksek olan turşulara, bu diyette izin veriliyor.

Karatay diyetinin içecekleri de oldukça önemli. Ara öğünlerde ayran, limonlu şekersiz çay ya da limonlu su tüketiliyor. Her gün bir porsiyon meyve yemeye izin veriliyor.

Ancak patates, ekmek ve pirinç kesinlikle yasak. Bunların yerine fıstık, ceviz, fındık ve badem tüketilmesi öneriliyor.

Karatay Diyeti Sağlığa Zararlı Mı?

Kilo verdiren Karatay diyeti, herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişiler için geçerli. Kronik rahatsızlığı olan kişilerin doktora başvurmadan bu diyeti uygulaması önerilmiyor. Bunun dışında Karatay diyetinin sağlığa zararı olduğuna dair bir bilimsel çalışma bulunmuyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.