En Çok Kilo Aldıran Yiyecekler

16.10.2020
175
En Çok Kilo Aldıran Yiyecekler

Kilo aldıran yiyecekler, hem sağlıksız beslenmeye hem de ruhen çökmeye neden oluyor. İşte, hayatı zehir eden sağlıksız yiyecekler…

Kalorisi yüksek yiyecekler, hız kesmeden tüketiliyor. Günümüzde yoğun çalışmaktan, sürekli koşturmaktan, üşengeçlikten ve daha birçok sebepten dolayı insanlar sağlıksız beslenmeye başladı. Bu da obezite başta olmak üzere birçok hastalığın oluşmasına ve artmasına neden oldu.

Konserve yiyecekler başta olmak üzere hazır meyve suları ve çorbalar, hızla tüketiliyor. Marketler, sağlıklı yiyeceklerden çok bunlarla dolup taşıyor. İnsanlar, mevsimde yenilen sebze ve meyveler yerine yağlı ve gazlı besinleri tercih ediyor.

Artık mevsiminde toplanmış malzemelerle yapılmış bir ev yemeğini görmek zor. Sağlıklı ev yemekleri devri kapanmak üzere bile diyebiliriz.

Hangi Yiyecekler Kilo Aldırır?

Sağlıksız yiyecekler, çok kilo aldırır. Bu yüzden kilo aldıran yiyeceklerin listesi oldukça uzun. Ancak bu listeyi gruplandırabiliriz.

  • Fast Food: Patates kızartması, hamburger, tatlı ve pizza.
  • Hazır Soslar: Mayonez ve ketçap, kilo aldıran sosların başında geliyor. Örneğin; makarna tek başına ya da sağlıklı soslarla yendiğinde sağlığa zarar vermez. Ancak ketçap ya da mayonez ile tüketildiğinde hızlı kilo aldırır.
  • Şeker: Hem kilo almaya hem de birçok rahatsızlığa neden olur.
  • İşlenmiş Et: Etin faydaları saymakla bitmez. Ancak bu işlenmiş et için geçerli değildir. Sosis ve salam gibi besinler, işlenmiştir. İçinde çok miktarda sodyum ve yağ bulunur.
  • Beyaz Çikolata: Bu herkes tarafından bilinmez. Ancak beyaz çikolata da yüksek kalori bulunur.
  • Kızartma: İster evde yapılsın isterse hazır olarak alınsın fark etmez. Besinlerin kızartılması, kaloriyi arttırır. 

Nasıl Beslenmeliyiz?

Kilo aldıran besinler, birçok kişinin sevdiği yiyecekler arasında geliyor. Dolayısıyla bu besinleri hiç tüketmemek kişilerin iradesini zorluyor. Buna bağlı olarak daha fazla tüketme eğilimine giriliyor. Ancak bu doğru bir davranış değildir.

Kalorisi yüksek besinleri, tüketmemek önemlidir. Fakat bırakılamıyorsa az tüketilmeye çalışılmalıdır. Sürekli bu besinleri tüketmek, insan sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkiler.

Bu yüzden olabildiğinde kalorisi az olan yiyecekler tüketmeye çalışılmalıdır. Ayrıca bir diyetisyen eşliğinde beslenme programı oluşturmak ve uygulamak, sağlıklı yaşam açısından büyük fayda sağlayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.